اسفراین؛ سرزمین فرهنگ و صنعت

اِسفَرايـِن شهري است در شمال غربي استان خراسان شمالي . اين شهر مرکز شهرستان اسفراين است. اين شهرستان از جنوب و جنوب غربي با شهرستان سبزوار، از شرق با قوچان و سبزوار و از غرب با بجنورد و شيروان همسايه است. ارتفاع شهرستان اسفراين از سطح دريا در بلندترين نقاط قله شاه جهان ۳۰۳۲ متر و در پست ترين نقطه حدود هزار متر مي‌باشد. اسفراين جزو اولين مراكز جمعيتي است كه اقوام آريايي پس از ورود به ايران درآن سكني گزيدند. شهر اسفراين با اينكه در طول تاريخ صدمات فراواني متحمل شده است، ليكن با تلاش و همت مردم به توسعه قابل توجهي دست يافته است و در حال حاضر يكي از شهرهاي آباد استان خراسان شمالی به شمار مي آيد. اسفراين داراي نقاط تاريخي فراواني مي‌باشد و بيش از ۲۵ بقعه از بزرگان و امام زادگان در اين شهرستان وجود دارد. همچنين اين شهر مشاهير فراواني را در خود پرورش داده است. ابو عوانه، ابو حامد، شيخ محمد رشيدالدين، شيخ جمال الدين احمد ذاکر گورياني اسفرايني، احمدبن ابي طاهر اسفرايني، شيخ محمد رشيدالدين، رضي الدين علي لالاي اسفرايني و ابو عباس فضل بن احد اسفرايني از جمله اين بزرگان هستند. آب و هواي اسفراين معتدل است و منابع تاريخي نيز بر اين نکته تاکيد دارند. از مهمترین جاذبه های تاریخی این شهرستان مجموعه عظیم «شهر تاریخی اسفراین» می باشد.

كهن دژ اسفراين كه به شهر بلقيس معروف شده در ۳ كيلومتري جنوب شرقي شهر اسفراين كنوني واقع شده است. وسعت اين شهر كهن در حدود ۱۳۰ هكتار و  ارگ (كهن دژ) آن حدود ۵ هكتار است. اين شهر براساس اسلوب معماري ساساني ، شامل سه بخش کهندژ، ربض و شارستان می باشد و مهمترين مصالح بكار رفته در آن خشت و گل است. بخش هاي مهم شهر شامل كهندژ ، شارستان، خندق ، حصار دور شهر و یخچالها است و همچنین  در داخل مسجد، مقبره شيخ آذري وراسته بازاري وجود داشته كه در تصوير هوايي که در سال ۱۹۳۷ توسط پرفسور اشميت گرفته شده است به خوبي قابل مشاهده هستند. كهندژ ۲۹ برج به ارتفاع حدود ۱۱ متر دارد و دروازه اصلي آن در شمال شرقي واقع شده است. اين مجموعه تاريخي را مي توان جزو عظيم ترين ميراث هايي خشتي ايران تلقي كرد كه در طول تاريخ همواره به عنوان يكي از شهرهاي مهم در حاشيه جاده معروف ابريشم قرار داشته است. اين شاهراه تجاري در ادوار مختلف از رونق زيادي برخوردار بوده است. اين شهر براي آخرين بار در دوره صفويه متروك شده و شهر اسفراين به محل كنوني خود در ۳ كيلومتري شمال آن منتقل شده است.

شهرستان اسفراين با رودهاي جاري و چشمه هاي جوشان از جاذبه هاي طبيعي فراواني براي گردشگران برخوردار است. رودخانه ها، چشمه ها و آبشارها از جمله مهم ترين جاذبه هاي گردشگري طبيعي این شهر به شمار مي روند و در بين طبيعت دوستان، از جايگاه ويژه اي برخوردار است . شهرستان اسفراين با آب و هواي مناسب بهاري و جاذبه هاي تاريخي، مذهبی و گردشگري ناب، همواره جذابيت خاصي براي علاقه مندان به حوزه های گردشگري داشته است.

روستاي هدف گردشگري رويين، با معماري پلكاني، شبيه ماسوله، از معروفترين جاذبه هاي گردشگري شهرستان اسفراين است كه در يكي از درههاي دامنه جنوبي آلاداغ قرار گرفته است. اين روستا در ۲۷ كيلومتري شمال اسفراين داراي آب و هوايي معتدل و كوهستاني است كه آب فراوان آن را پررونق ساخته به طوري كه در هيچ فصلي از سال اين روستاي گردشگرپسند از محصولات باغي بي بهره نيست. وجود قلل و ارتفاعات كوهستاني، رودخانه دايمي و درختان چنار قديمي چهره اين روستاي ماسوله اي را منحصربه فرد ساخته است. پلكاني بودن خانه هاي اين روستا با بافت قديمي آن و واقع شدن در درهاي نسبتا تند در ميانه ارتفاعات سربه فلك كشيده آلاداغ،  اسفراین٬ شهر شکوفه های سيب٬ با رودها و چشمه های جوشان چشم انتظار گردشگران نوروزی  زيبايي مسحور كننده اي به اين روستا داده تا جايي كه سال گذشته بافت تاريخي اين روستا، به عنوان نخستين روستاي داراي بافت ارزشمند تاريخي، در رديف ثبت در فهرست آثار ملي قرار گرفت. منطقه گردشگري رويين به روستاي شكوفه هاي سيب نيز معروف است و كوچه هاي پيچ در پيچ آن، نماي قديمي خانه ها و شيب كوچه به كوچه روستا از مشخصات بارز اين منطقه است كه نظر هر تازه واردي را به خود جلب ميكند.

اسفراین را به حق می توان مهمترین شهر صنعتی شمال شرق کشور نام نهاد، وجود مجموعه صنعتی اسفراین و کارخانه لوله گستر از ارزشمندترین مراکز صنعتی این شهرستان است. شرکت لوله گستر اسفراین به عنوان تنها تولید کننده لوله های فولادی بدون درز در منطقه می باشد که در استان خراسان شمالی در شهر اسفراین و در مجاورت مجتمع صنعتی اسفراین واقع گردیده است، مجاورت این کارخانه با مجتمع صنعتی اسفراین یکی از نقاط قوت محسوب گردیده است چراکه مجتمع صنعتی اسفراین به عنوان تنها تولید کننده شمشهای فولادی و سوپرآلیاژی در کشور می باشد. تعداد صنایع موجود شهرستان اسفراین ۵۶ واحد بوده و این شهرستان را در مسیر پیشرفت و ترقی قرار داده است.

اسفراین از مهمترین شهرهای شمال شرق کشور است که در روند صنعتی شدن و پیشرفت، گامهای مستحکمی برداشته است. تاسیس مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی در این شهرستان در چند سال اخیر روند رشد و پیشرفت در اسفراین را چند برابر کرده است. علم و فن آوری در کنار صنعت و تمدن قطعا می تواند موجبات شکوفایی را رقم بزند. بر این اساس می توانیم اسفراین را سرزمین فرهنگ و صنعت بنامیم.

 

IMG_20150822_003150

 

 

 

 

 

 

 

758700

Print Friendly, PDF & Email